England:   |   Türkiye: Site Dili:   English  Español  Français  German  Russian  Türkçe
Konutta faiz ve fiyat dengeye oturdu, ev satışları patladı
Kayıt Tarihi: 22-07-2010 Okunma Sayısı: 6644

Konut kredisi faizlerinin dip seviyede oluşu, aynı zamanda da konut fiyatlarının kriz öncesi seviyelere dönmemesi konut satışlarında doping etkisi yapıyor. Günde ortalama 2 bin 250 kişi konut kredisi ile ev alıyor.

Konut sektöründe 2009 son çeyreğiyle birlikte artış trendine giren konut talebine paralel olarak konut kredileri pazarında büyüme yaşanıyor. 2009 son çeyreğinde faiz indirimlerinin de etkisiyle yüzde 8 büyüme kaydeden konut kredileri pazarı, 2010‘un ilk çeyreğinde yüzde 6 büyüdü. Nisan ayında yüzde 3,5’un üzerinde ve mayısta da1.6 oranında büyüyen sektör, 2010’un il 5 ayında yüzde 12 büyüyerek 48 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştı.

İş Bankası Genel Müdürü Yardımcısı Recep Oram, 2010 mart ayının konut kredileri açısından bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek, mart ayında konut sektörünün en olduğu dönem olan 2006 yılında yakalan günlük 2 bin 250 konut kredisi kullandırma sayısına ulaşıldığını kaydediyor. Bankacılık sektörü 2010 sonunda sektörün yüzde 20’ler seviyesinde büyüyerek pazarın büyüklüğünün de 52 milyar TL’ye ulaşacağı tahmininde bulunuyor.

Akbank Genel Müdür yardımcısı Galip Tözge’de 2010 yılının konut açısından fırsat yılı olduğunu vurgulayarak, konut fiyatlarının kriz öncesi döneme dönmemiş olması ve faizlerde de daha fazla aşağı yönlü bir hareket beklenmediği için, şu an konut almak için en uygun dönem olduğunu söylüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 1tarafından yayımlanan “Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi sonuçları da faizlerin düşmeyeceğini ortaya koyuyor. Ankete göre faiz oranlarının önümüzdeki aylarda yatay bir seyir izleyeceği tahmin ediliyor. Ankette, katılımcıların yüzde 76’sı faiz oranlarının aynı kalacağını, yüzde 19’u faiz oranlarının artacağını beklerken sadece yüzde 5’i faiz oranlarının düşeceği beklemektedir.

* Günde ortalama 2.250 konut kredisi kullandırılılıyor.

* Günlük kullanılan konut kredisi tutarı 170 milyon TL.

* Mortgage pazarı 48 milyar TL büyüklüğe uluştı.

120 ay vadede en düşük faiz 0.94 en yüksek faiz 1.09

50 bin TL için ay vadede en düşük taksit 697 TL
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Recep Oramİş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Recep Oram

İş Bankası bin eğitimli çalışanıyla müşteriye odaklandı
Konut kredisinde Yeni Nesil Ev Kredisi ürünleriyle müşterilerinin kredi taleplerine cevap veren İş Bankası, bu alanla eğitim verdiği bin kişilik personelle müşteriye odaklandı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Recep Oram, müşteri gözeterek geliştirdikleri ev kredisi ürünleri ve yaygın şube ağı sayesinde müşteri özelinde çözüm üretme politikası ile farklılaştıklarının altını çizdi. Banka çalışanlarına verdikleri ev kredisi eğitimleri sayesinde müşterilerilerin ihtiyaçları doğrultusunda ev kredisi ürünü seçmelerini, kendileri için en uygun koşullarda kredi kullanabilmelerini sağladıklarını anlatan Oram, “Banka olarak müşterilerimizin konut alımlarında devamlı olarak yanlarında olduğumuzu ve Türkiye’de İş Bankası’na sorulmadan konut kredisi kullanılmamasını vurguluyoruz.

Oram, 2009-2010 içerisinde ODTÜ, Anadolu Sigorta, Anadolu Hayat, TSKB gibi alanlarında uzman kurumların da katılımıyla yaklaşık bin çalışaşanlarına ev kredisi eğitimi verdiklerini ve bu alanda yetkin bir kadro oluşturduklarını vurguladı. Önümüzdeki dönemlerde bu sayıyı iki katına çıkarmayı hedeflediklerine değinen Oram, isteevim. com.tr üzerinden ‘’Randevu Noktası” uygulamasını hizmete soktuklarını belirtti. Oram, müşterilerin dilediği şubeden dilediği saatte kendisine özel bir randevu alıp, Yeni Nesil Ev Kredisi ürünleri ile ilgili bilgi edinebileceğini söyledi.

ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Özgür ÖztürkING Bank Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk

ING Barometre’yle nabız tuttu “Her Keseye Mortgage”ı geliştirdi
ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk, ING Bank “Mortgage Barometre” araştırmasının ev sahibi olmak isteyenlerin en büyük ihtiyacının düşük taksit ödeyerek konut kredisi kullanmak olduğunu ortaya koyduğuna işaret etti. Öztürk, “Tüketicilerin; satın almayı arzu ettikleri konutların fiyatı 95-100 bin TL ve bu evi alırken tercih ettikleri ortalama aylık konut kredisi taksidi 866 ila 970 TL arasında değişiyor. Bu ihtiyaç ve beklentiden yola çıkan ING mortgage uzmanları, tüketicilerin 5 yıllık vadede, düşük aylık taksitler ödeyerek ev sahibi olmalarını sağlayacak ‘ Her Keseye Mortgage’ı geliştirdi. Yeni ürünlerle pazar payımızı arttırmayı planlıyoruz” dedi.

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip TözgeAkbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge

Akbank geçen yıla göre 3 kat fazla konut kredisi kullandırdı
Bugüne kadar 100 binin üzerinde kişinin ev sahibi olmasına aracılık eden Akbank, 2010 yılının ilk 5 ayında 2009 yılının aynı dönemine oranla 3 kat daha fazla konut kredisi kullandırarak, bakiyesini 5.1 milyar TL’ye çıkarttı.

Akbank olarak bugüne kadar 100 binden fazla kişiye konut kredisi kullandırdıklarını ev sahibi yaptıklarını söyleyen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, 2010 yılı başında 4,6 milyar TL olan konut kredisi bakiyelerini yüzde 11 oranında arttırarak 5,1 milyar TL’ye ulaştırdıklarını kaydetti. Tözge, 2010’un ilk 5 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla 3 kat daha fazla konut kredisi kullandırdıklarını ifade etti.

Yüzde 0.80 aylık faiz oranları ile başlayan Yaza Merhaba Kampanyası’nın 3 ay taksit erteleme devam ettiğine vurgulayan Tözge, “Böylece, müşterilerimize tatillerini değil, taksitlerini ertelemelerini tavsiye ediyoruz. Akbank olarak konut kredisi masraflarında dosya komisyonu sabitleyerek yapmış olduğumuz öncülüğü kampanyamızda da devam ettirerek müşterilerimize tutardan bağımsız olarak sabit bin TL dosya masrafı teklifi sunuyoruz” dedi. Tözge genel kampanyanın yanı sıra yıl boyunca farklı müşteri grupları için avantajlı teklifler de sundukları bilgisini verdi.

Hizmet alanında yenilikler önem kazandı
Diğer taraftan, hizmet tarafındaki yeniliklerin de mortgage alanında çok önemli olduğunu dile getiren Tözge, Mortgage’ın detaylı bir konu olması ve konut alımının müşterinin sık yaşamadığı bir süreç olması nedeniyle, bireylerin pek çok sorusunun olduğunu kaydetti. Tözge, konut alımındaki yasal durumdan, kredi sürecinde ekspertiz, sigortalar gibi konulara kadar bir çok detayın bulunduğunu belirterek, bu nedenle, 444 00 11 Kredi Hattı ile özel bir mortgage hattı yarattıklarını söyledi. Müşterilerimiz mortgage hakkında her türlü sorularına bu hattan cevap alabildiklerini anlatan Tözge, bu hat müşterilerin Akbank’ın güncel kampanyalarını öğrenebildiklerini ve dilerlerse kredi başvurusu yapabildiklerini kaydetti. Tözge, ayrıva müşterilerinin MüBüyük Kırmızı Ev web sitesinden de mortgage müşteri temsilcilerinin kendilerini aramaları için çağrı talebinde bulunabildiklerini vurguladı.

Kişeye özel esnek ödeme planı sunuluyor
Mortgage’da ürün portföylerinin çeşitli olduğuna değinen Tözge, ev değiştirenlere Yeni Evim Mortgage, masraf ödemek istemeyenlere Herşey Dahil Mortgage, gibi bir çok alternatifi müşterilerine sunduklarını söyledi. Tözge, müşterilerinin gelirlerine göre ödeme planlarını esnek olarak oluşturabildiklerine işaret ederek, “Bu ürünler müşterilerin ihtiyaçlarından doğuyor. Müşterilerin taleplerini karşılamak için yaptığımız uygulamalar, piyasadaki genel ihtiyaca cevap veriyorsa ürünleşiyor. Mortgage kredisinde müşteriye özel çözümler de söz konusu olabiliyor” diye konuştu.

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur GüvenGaranti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven

Garanti mortgage 25 farklı ürünle farklılaşan taleplere yanıt veriyor
Hızla değişen piyasa koşullarında farklılaşan müşteri ihtiyaçlarına 25 farklı ürünle cevap vermeye çalışan Mortgage’da en çok Sabit Faizli Mortgage ile İndirimli Mortgage tercih ediliyor.

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven konut sektöründe talebin 2009’un son çeyreğinden bu yana artan yoğunlukla devam ettiğini belirtti. 2010 ilk çeyreğini konut kredisi sektörü için şimdiye kadar yaşanan en iyi dönem olarak değerlendiren Güven, “2010’un ilk çeyreğinde, kredi hacmi yaklaşık yüzde 7 büyüyerek, 45.5 milyar TL’ye ulaştı. Garanti, bu dönemde sektör büyümesinin üzerinde bir oranla %10’luk büyüme göstererek liderliğini devam ettirdi. Son 1.5 aylık dönemde ise sektör 47.4 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu.

Güven, bugün gelinen noktada 2007’den bu yana elde ettikleri sektör liderliğini devam ettirdiklerini söyleyerek, bugüne kadar 140 binin üzerinde tüketiciye konut kredisi kaydetti.

Geniş ürün çeşitliliğine sahip Mortgage Uzmanı sloganıyla Garanti Mortgage olarak, tüketicilerin farklı ihtiyaçları ve risk algılarını dikkate alarak Türkiye’nin en geniş mortgage ürün yelpazesini oluşturduklarını ifade eden Güven, 25 farklı ürünle, farklı talepleri doğru ürünlere yönlendirebildiklerini, müşterilerin bütçelerine en uygun mortgage seçeneğini bulmalarına aracılık ettiklerini anlattı. Güven, İndirimli Mortgage, Düşen Faizli Mortgage, Azalan Taksitli Mortgage, Şimdi Al Sonra Öde Mortgage, Masrafsız Mortgage, Mortgage Sepeti gibi ürünlerini, ürün çeşitliliğine örnek gösterdi.

Müşteri ihtiyaçları farklılaşıyor
Güven, tüketicilerin, faiz oranlarında gerçekleşecek dalgalanmalardan olumsuz etkilenmemeleri adına Sabit Faizli Mortgage ve belirli bir komisyonu baştan ödeyerek taksitlerini düşürdükleri İndirimli Mortgage ürünlerini daha fazla tercih ettikleri bilgisini verdi.

Hızla değişen piyasa koşullarının müşterilerin ihtiyaçlarını da farklılaştırdığına değinen Güven, “Müşterilerimizin yleni ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünler sunmak üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Vitrin
 
İletişim
Sitemizdeki Emlak Sayısı: 1 Aktif Ziyaretci: 13    |    Toplam Ziyaretci: 1032730    |    Toplam Sayfa Gösterimi: 1143437
Ana Sayfa
Portföy
Yeni Eklenen
Vitrin
Acil Satılık
Ucuz Satılık
Arsa
Satılık
Kiralık
Konut
Satılık
Kiralık
Ticari
Satılık
Kiralık
Hakkımızda
Hizmetlerimiz
İletişim
Galeri
Sayfalar